Okresní soud v Mladé Boleslavi odmítl žalobu majitelů aut v aféře dieselgate

Majitelé vozů koncernu Volkswagen (VW) v České republice v rámci aféry dieselgate nedostanou odškodnění. Okresní soud v Mladé Boleslavi totiž nepravomocně rozhodl, že odmítá jejich žalobu, jelikož takovou žalobu zákony v České republice neznají.

Žalobu o částku cca 1,5 miliardy Kč podalo 7000 majitelů vozů VW v České republice s odůvodněním, že mají dostat odškodnění kvůli tomu, že v jejich automobilech byl instalován podvodný software, který obcházel homologační měření emisí. Žalovaným byl koncern VW a Škoda Auto. Automobilové společnosti se však měly vyjádřit tak, že auta majitelů v České republice jsou v pořádku a nejsou pro své majitele nebezpečná. 

Každý ze 7000 žalobců žádal pro sebe odškodné 6.200,-- Kč jako majetkovou újmu (za snížení hodnoty jejich auta) a odškodné 213.000,-- Kč za nemajetkovou újmu (za to, že byli oklamáni).    

Zmíněný okresní soud se však nezabýval samotnou podstatou žaloby. Lze očekávat, že se žalobci - majitelé vozů odvolají.  

Problémem - důvodem pro odmítnutí žaloby má být pouze způsob, jakým se majitelé vozů domáhali svého odškodnění. Byla totiž podána jedna velká žaloba, která zahrnula nároky všech uvedených majitelů. 

Např. ale v USA či Velké Británii se VW k nesprávnému vykazování výsledků testů přiznal - řidiči se tam domohli odškodného. Např. v Německu bylo i rozhodnuto, že nárok na odškodnění mají majitelé vozů i přes to, že jejich nárok byl promlčen.  

Připomeňme, že emisní aféra skupiny - automobilové společnosti Volkswagen (VW), která je označována jako dieselgate, propukla na podzim 2015. V USA bylo odhaleno, že automobilka VW, pod kterou náleží značky VW, Seat, Audi, Škoda, montovala do některých dieselových motorů podvodný software. Tento software dokázal podvodně vykazovat takové výsledky měření emisních testů, které byly přívětivé z pohledu ekologie. Dle dostupných zjištění bylo v ČR prodáno 160.000 aut s takovýmto softwarem.

 

 

© 2024 Advokátní kancelář Mgr. Ondřej Masopust | Provozováno s firla.eu