Ústavní soud ČR se vyjádřil k otázce vztahu (proporcionalitě) vazby a hrozícího trestu v trestním řízení

Ústavní soud ČR ve svém nálezu sp. zn. III. ÚS 35/24 ze dne 24.07.2024 zaujal stanovisko, že při rozhodování o ponechání obviněného ve vazbě musí soud – a to s ohledem na zásadu proporcionality zásahu do osobní svobody – brát v úvahu, zda není ...

... v dané fázi trestního řízení již zřejmé, že trestní stíhání konkrétní osoby nepovede k uložení nepodmíněného trestu odnětí svobody. Jestliže soud dojde k závěru, že trestní stíhání skutečně k nepodmíněnému trestu odnětí svobody nepovede, musí se poté vždy zabývat tím, zda je naplněn některý z kvalifikovaných důvodů vazby podle ust. § 68 odst. 3 a 4 trestního řádu. Pakliže trestní stíhání obviněného zcela nepochybně nevede k nepodmíněnému trestu odnětí svobody a zároveň není naplněn žádný z kvalifikovaných důvodů vazby, musí být obviněná osoba ihned z vazby propuštěna, jinak dochází k porušení jejího ústavního práva na osobní svobodu.

 

Osobní svoboda představuje v právním a demokratickém státě, za který je Česká republika považována, jednu z nejdůležitějších hodnot. Zásadní trvání na dodržení všech zákonem stanovených podmínek omezení osobní svobody garantuje, že budou opravdu respektována práva jednotlivce a že nedojde ke zneužití moci.  Obsahem institutu vazby je vymezení (dle ústavy ČR) akceptovatelných důvodů zbavení osobní svobody s cílem znemožnit ztížení nebo zmaření dosažení účelu trestního řízení. Striktně vždy musí jít o opatření nezbytné k tomu, aby mohly orgány činné v trestním řízení vést a ukončit trestní řízení, a to při respektování principu presumpce neviny. Pro vzetí osoby do vazby a pro další trvání vazby musí svědčit velmi závažné důvody. Je vždy na orgánech činných v trestním řízení, aby existenci těchto důvodů dostatečně tvrdily a prokázaly. Institutu vazby může být použito jen tam, kde opravdu existuje aktuální a reálné riziko ohrožení některého ze zájmů chráněných trestními předpisy.

Mezi základní principy omezení osobní svobody jednotlivce vazbou patří nezbytnost uvalení vazby a držení v ní jen pro konkrétní legitimní účel, proporcionalita mezi osobní svobodou osoby a zájmem společnosti na omezení této svobody jednotlivce, nezbytnost omezení osobní svobody jednotlivce pro neexistenci jiného prostředku k dosažení téhož cíle, vyvažování přínosů omezení osobní svobody osoby s ohledem na z toho vyplývající ztráty a výhradní pravomoc soudu rozhodnout o vazbě. Pro posouzení proporcionality vazby je nutné vzít v úvahu také plynutí času, když obecně se důvody vazby v čase zeslabují. Tedy v počátečních fázích trestního stíhání mohou soudem uváděné důvody vazby postačovat, po uplynutí určité doby však tyto důvody mohou být nedostatečné.

V případě jakéhokoliv dotazu i v oblasti trestního práva (a to včetně otázek týkajících se vazby v trestním řízení) se na nás s důvěrou obraťte. Jsme připraveni Vám pomoci.

 

Váš právník – advokát – obhájce – právní zástupce v Olomouci

Mgr. Ondřej Masopust, advokát Olomouc

advokátní kancelář Olomouc

Riegrova 17, Olomouc

www.akmasopust.cz

 

 

© 2025 Advokátní kancelář Mgr. Ondřej Masopust | Provozováno s firla.eu